niedziela, 13 września 2015

Krzyżacy w Orłowie

      Wczoraj w Orłowie odbyło się pożegnanie lata. Impreza zaczęła się o 13:00, lecz ja przybyłem około 15:00. Do Orłowa przybyli aktorzy przebrani za krzyżaków. Inscenizowano przybycie krzyżaków do Orłowa oraz walki dwóch braci zakonu krzyżackiego. Można było postrzelać z łuku, pojeździć na koniu, rzucić toporem, założyć zbroję i wziąć do ręki miecz, kupić pamiątki, koszulki ze zdjęciem i napisem, bądź jakąś dziecinną zabawkę oraz zjeść coś smacznego słuchając koncertu.

Zdjęcia z uroczystości:
Krzyżacy, inscenizacja i walka
Fot. Filip F.

Zabawa
Fot Mama i Filip F.

Koncert
Fot. Filip F.
      Na tej imprezie dowiedziałem się wielu rzeczy o mojej miejscowości. Chciałbym pokazać wam małą część historii tej wioski. W 1228 Konrad I Mazowiecki dał miejscowość Orłowo Krzyżakom jako lenno*. W 1271 książę Pobożny ułożył się  Krzyżakami o wynagrodzenie szkody, jaką im wyrządzono w miejscowościach Orłowo, Murzynno i Stara Nieszawa. W 1311 podczas zjazdu Władysława Łokietka  z wielkim mistrzem w Brześciu Kujawskim Krzyżacy przyrzekli oddanie Orłowa Polsce. W 1339 Orłowo zostało komturią*.
      Od 1416 toczyły się spory o zwrot Orłowa między Krzyżakami a przedstawicielami króla Władysława Jagiełły. W 1422 starosta Jędrzej Brochocki pokonał Krzyżaków w bitwie między Orłowem a Murzynnem. W tym samym roku miejscowość wróciła do Polski. W 1538 Orłowo zostało wsią królewską z wójtem i sołtysem.
      W 1872 w Orłowie mieszkało 470, a jego właścicielem był Gottlob Engelhard von Nathusius, który rozpoczął  budowę dworku. W 1903 jej właścicielem został Fredrich von Beyme, a w 1941 Fritz Jurgen von Beyme.

Obecna liczba ludności wynosi około 580 osób a kod pocztowy to 88 100 Inowrocław.




















Orłowo na mapie gminy Inowrocławia





Lenno - darowizna(dobra ziemskie) za, którą otrzymywało się wsparcie finansowe bądź militarne.
Komturia - (inaczej komenda) jest to podstawowa jednostka administracyjno-terytorialno-wojskowa zakonów rycerskich, zarządzana przez komtura (komandora), obejmująca najczęściej zamek wraz z przylegającym do niego dobrami ziemskimi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Sprawdź pisownię w słowniku ortograficznym, zanim wyślesz komentarz.